W dniach 9-10.03.2022 uczniowie klasy VIII  Szkoły Podstawowej w Łączanach wspólnie ze swoimi koleżankami i kolegami z klas VIII z terenu naszej gminy  dzięki  wsparciu Gminnej Komisji Rozwiązywania problemów Alkoholowych uczestniczyli w programie profilaktyki zintegrowanej „Archipelag Skarbów”. Program w dużym stopniu przyczynił się do refleksji młodzieży nad „drogą do realizacji marzeń, miłości i osobistego szczęścia”. Trenerzy z pomocą młodzieży starali się odpowiedzieć na kilka ważnych pytań:

– Jak budować szczęśliwe życie?

– Co może dać człowiekowi prawdziwe i trwałe szczęście?

– Jak budować więzi z innymi?

– Czy warto mieć marzenia i pasje?

– W jaki sposób okazywać szacunek?

– Jakie są różne rodzaje miłości?

– Jaka musi być miłość, by dawała człowiekowi szczęście?

W każdym dniu realizacji  programu prowadzone były ćwiczenia aktywizujące, podczas których uczestnicy otrzymywali od realizatorów nagrody w podziękowaniu za zaangażowanie (kubki, koszulki z logo programu). Treści programu ilustrowane były świadectwami zdrowego stylu życia realizatorów oraz osób znanych z mediów,  którzy w swoim życiu kierują się szacunkiem do drugiego człowieka, bezinteresowną pomocą osobom potrzebującym. Od wielu lat rozwijają  swoje pasje i są szczęśliwymi ludźmi.

Rodzice oraz nauczyciele  również uczestniczyli w spotkaniu, na którym zostali zapoznani z celami, założeniami i przebiegiem programu oraz wybranymi wynikami badań, które wyraźnie pokazują chroniącą rolę rodziców i innych „pozytywnych” dorosłych w życiu młodych ludzi.