Uczennica klasy III Gimnazjum: Weronika Kutermak została wyróżniona w Ogólnopolskim Konkursie „Fizyczne Ścieżki". Organizatorem zawodów jest Narodowe Centrum Badań Jądrowych oraz Instytut Fizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Gimnazjaliści i uczniowie szkół średnich rywalizują ze sobą w jednej trzech kategorii: praca naukowa, pokaz zjawiska fizycznego i esej.

 

            Nasza uczennica wspólnie z kolegami z Gimnazjum w Brzeźnicy: Michałem Antosem i Jakubem Różyckim wzięła udział w najbardziej widowiskowej kategorii - „Pokaz zjawiska fizycznego”. Uczestnicy tej kategorii mają za zadanie przedstawiać wybrane przez siebie zjawisko fizyczne, a następnie udowodnić, że je rozumieją i potrafią wytłumaczyć.

            Weronika i jej koledzy wykonali w tym celu serię doświadczeń zatytułowaną: „Ta co nigdy nie znika…….”. Młodzi eksperymentatorzy m.in. zaproponowali w jaki sposób można uratować „Titanica”, pokazali, że ogórki kiszone i cytryna mogą być wykorzystane jako źródło prądu elektrycznego, wykonali huśtawkę ze świecy, zaprezentowali stożek wspinający się pod górę wbrew grawitacji oraz za pomocą wypływającej z krateru lawy pokazali jak energia chemiczna zamienia się w ciepło i dźwięk. 

Wiedza, trud i pomysłowość gimnazjalistów zostały docenione przez jury konkursu. Gimnazjaliści zostali uhonorowani wyróżnieniem w Ogólnopolskim Konkursie!!!

Pragnę serdecznie podziękować moim młodym fizykom za ich zaangażowanie i wysiłek jaki włożyli w wykonanie projektu.

Joanna Hyrlicka – nauczyciel fizyki

ZOBACZ PREZENTACJĘ! "TO CO NIGDY NIE ZNIKA!" 

ZDJĘCIA

 

System.String[]